אינסומניה

במידה ושוב לא הצלחת להירדם, ייתכן ותהית – האם גם את/ה סובל/ת מאינסומניה? התשובה לכך אינה פשוטה, כיוון שאינסומניה (בעברית: נדודי שינה) נחשבת למצב רפואי מורכב המחייב במקרים מסוימים אבחון מקצועי והתאמת טיפול רפואי המותאם לחולה.

מהי אינסומניה?אינסומניה

אינסומניה, או נדודי שינה, היא למעשה קושי להירדם או לישון, שינה רצופה ותקינה, גם כשיש תנאים אופטימליים לשינה. התחושה של מחסור בשינה יכולה להיגרם מקשיי הרדמות, שינה לא טובה, יקיצות חוזרות במהלך הלילה וקושי להירדם אחר כך, ויקיצה מוקדמת בבוקר.

מה מרגיש אדם הסובל מאינסומניה?

אדם הסובל מאינסומניה ירגיש שהשינה שלו או שלה אינה מספקת ואינה מרעננת. הוא עשוי לסבול מאחד או יותר מהסימפטומים הבאים: עייפות, רמת אנרגיה נמוכה, קושי להתרכז, הפרעות במצב הרוח, וביצועים נמוכים בבית הספר או בעבודה.

המחסור בשינה פוגע בתפקוד היומיומי ומוביל במקרים רבים לחיפוש אחר פתרון יעיל.

כמה זמן זה עלול להימשך?

חשוב לדעת שאינסומניה אינה בהכרח מצב כרוני (קבוע). במקרים רבים, נדודי השינה נמשכים לזמן קצר ונגרמים בשל אירועי דחק בחיי הסובל/ת. למשל קשיי הרדמות לפני מבחן, קשיי הרדמות בשל קבלת חדשות רעות וכן הלאה.

אנשים רבים חווים אינסומניה כסוג של הפרעה שינה חולפת, ומתגברים על כך ללא כל טיפול מסודר.

אינסומניה חולפת או כרונית?

יש להבדיל בין אינסומניה חולפת – הנמשכת מספר ימים, אינסומניה קצרת מועד – הנמשכת עד כשלושה שבועות, ואינסומניה כרונית – מתרחשת לפחות שלושה לילות בשבוע ונמשכת לפחות שלושה חודשים (יש הגורסים חודש).

אינסומניה חולפת / קצרת מועד

ההנחה המקובלת היא כי הגורמים לאינסומניה חולפת וקצרת מועד הם לחץ (סטרס) נפשי. ניתן למנות אירועים טראומתיים כגון: מוות של מישהו קרוב, תאונת דרכים, גירושין ופיטורים כגורמים מובהקים לאינסומניה מסוגים אלו.

עם זאת לעיתים נדודי שינה חולפים או לטווח קצר יכולים להופיע בשל גורמים קלים יותר כמו שינויי מזג האוויר, יעפת (ג'ט לג), בחינות וכן הלאה.אינסומניה חולפת או כרונית

במרבית המקרים ייעלמו נדודי שינה אלו באופן ספונטני (מעצמם) ללא כל טיפול. כאשר האינסומניה נמשכת מעבר למספר שבועות נדרש טיפול. אחת האפשרויות היא שימוש בכדורי שינה.

אינסומניה כרונית

אינסומניה כרונית יכולה להיגרם בשל סיבות רבות ומגוונות. ביניהן: הרגלי שינה לא בריאים, עבודה במשמרות, שינויים סביבתיים, הפרעות קליניות, שימוש בסמים, אלכוהול ותרופות מסוימות.

אינסומניה כרונית יכולה להיות מצב נלווה, כלומר קשורה לבעיה רפואית (ממקור לבבי, הפסקת ווסת, בעיה הורמונלית, אורתופדית, דום נשימה וכד') או פסיכיאטרית (דיכאון וחרדה), אם כי לפעמים קשה להבין את היחס בין הסיבה והתוצאה.

אצל חלק מהסובלים מנדודי שינה כרוניים, הדבר קשור להרגלי שינה לא תקינים. סובלים אלה עשויים להפיק תועלת מטיפול שיעזור להם לסגל דפוסי שינה בריאים. חשוב לשלול אפשרות של תסמונת פאזת השינה הדחויה (Delayed sleep-phase syndrome) שנגרמת בשל הפרעה בשעון הביולוגי.

חשוב לזהות את הגורם או הגורמים לאינסומניה הכרונית לצורך טיפול. בין הטיפולים המקובלים ניתן למנות כדורי שינה, טיפול התנהגותי ולעיתים שילוב של שניהם.

עובדות ומספרים

נתונים כלליים

בארגון הבריאות העולמי מעריכים כי 30% מהאוכלוסייה הכללית מתלוננים על הפרעות שינה, כאשר אצל 10% יש סימפטומים הקשורים לאינסומניה הפוגעים בתפקוד היומיומי.

בסקר שנערך בשנת 2005, על ידי הארגון הבינלאומי לשינה, נמצא כי שאצל יותר מ-50% מהאוכלוסייה קיים לפחות סימפטום אחד של אינסומניה. 30% דיווחו שיש להם לפחות אחדעובדות ומספרים על נדודי שינה מהסימפטומים הללו בכל או כמעט בכל לילה במהלך השנה האחרונה. שניים מהסימפטומים הנפוצים, נחוו לפחות במשך מספר ימים בכל שבוע בשנה האחרונה וכללו הרגשת חוסר רעננות אחרי שינה ויקיצות מרובות במהלך הלילה.

סקר שנערך על ידי הארגון הבינלאומי לשינה (NSF) ב-2002 מצא כי 63% מהנשים (לעומת 54% אצל הגברים) חוו סימפטומים של אינסומניה מספר פעמים בשבוע.

ישראל לעומת העולם

סקרים נוספים מצאו מגמות נוספות אצל הסובלים מאינסומניה ושוני בין ישראל למדינות אחרות בעולם. בעולם למשל, 68% מהצעירים בגילאי 18-29, דיווחו על סימפטומים של נדודי שינה, זה לעומת 59% מהבוגרים בגילאי ביניים (30-64) ורק 44% ממבוגרים מעל גיל 65.

בישראל המגמה הפוכה ושכיחות נדודי השינה אצל מבוגרים עולה באופן מהותי, כאשר 50% מהמבוגרים מעל גיל 65 סובלים מאינסומניה לעומת 36% בקרב הצעירים. עוד נמצא כי גרושים ואלמנים סובלים מנדודי שינה קרוב לפי 2 בהשוואה לרווקים ונשואים (70% לעומת 41%).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אינסומניה © 2017