כדורי שינה ללא מרשם / טבעיים

מתקשה לישון? כדורי שינה טבעיים הנקראים גם כדורי שינה ללא מרשם (OTC) יכולים להיות אפשרות טובה. עם זאת, במרבית המקרים שינוי של הרגלי השינה יהיה האפשרות הטובה ביותר לנדודי שינה כרוניים.

השתכנעת ושמרת על כל ההמלצות והטיפים הידועים כדי להצליח לישון – לא צרכת קפאין ואלכוהול, נמנעת משינה במהלך היום, שמרת על לוח זמנים קבוע של כניסה למיטה ויקיצה, ביצעת פעילות גופנית קבועה והקפדת להוריד מתח ולחץ עד כמה שאפשר.

ועדיין, למרות שעבר יותר מחודש מייסר, את/ה ממשיך/ה לסבול מנדודי שינה. מה הלאה?כדורי שינה ללא מרשם

האם כדאי לקחת כדורי שינה טבעיים/ללא מרשם?

לפני קבלת ההחלטה – האם לנטול כדורי שינה ללא מרשם או כדורי שינה טבעיים עליך להכיר את העובדות.

כדורי שינה טבעיים יכולים להיות יעילים ביותר במידה ואת/ה סובל/ת מנדודי שינה חולפים או קצרי מועד. עם זאת חשוב להתייחס גם לאזהרות המתייחסות לנטילת כדורי שינה ללא מרשם.

אנטי-היסטמינים

עליך לדעת כי מרבית כדורי השינה ללא מרשם מכילים אנטי-היסטמינים. הצד הטוב הוא שלאנטי היסטמינים השפעה מרגיעה המשרה שינה וזה מצוין עבורך. הצד הפחות טוב, הוא שאת/ה עלול/ה לפתח עמידות בפני השפעת האנטי היסטמינים.

במילים אחרות, ככל שתקח/י כדורי שינה טבעיים לפרק זמן ארוך יותר ובמינון גבוה יותר – כך השפעתם עלולה להפוך במשך הזמן לפחות אפקטיבית והיכולת שלהם לעזור לך לישון תקטן.

האנגאובר

חלק מכדורי השינה הטבעיים עלולים לגרום אצלך לטשטוש, עייפות והרגשה כללית לא טובה ביום שלמחרת. השם הנפוץ לתופעה זו, שמתרחשת גם לאחר שתיית כמות מופרזת של אלכוהול, נקרא האנגאובר ובעברית חמרמורת.

תגובות בין תרופתיות

לעיתים עלולה להתרחש תגובה לא רצויה בין כדורי השינה ללא מרשם לבין תרופות אחרות שאת/ה נוטל/ת. עדיין חסר ידע לגביי האינטראקציה של כדורי שינה טבעיים על שלל סוגיהם והמנגנונים עליהם הם פועלים ובין כדורים הניתנים במרשם רופא.

כדורי שינה ללא מרשם – האפשרויות:

ישנו מגוון גדול של כדורי שינה ללא מרשם וכדורי שינה טבעיים. להלן תופעות לוואי אפשריות העלולות להתרחש בנטילת כדורי שינה טבעיים פופולריים:

דיפנהידרמין

אנטי-היסטמין המשמש במקור לטיפול באלרגיות. אולם בשל השפעתו המרגיעה נמכר גם ככדור שינה ללא מרשם. האפשרות לתלות פסיכולוגית בדיפנהידרמין נמוכה, אך שימוש בו עלול לגרום יובש בפה, ראייה מטושטשת, עייפות במהלך היום, עצירות ואי מתן שתן.

דוקסילאמיןכדורי שינה טבעיים

כדור שינה טבעי/ללא מרשם המשתייך גם הוא למשפחת האנטי-היסטמינים ומשמש לטיול קצר מועד בנדודי שינה (עד שבועיים). תופעות הלוואי דומות לדיפנהידרמין.

מלטונין

הורמון שמסייע לשלוט במחזור השינה הטבעי. למרות שיעילותו טרם הוכחה באופן ודאי, מספר מחקרים הצביעו על כך שתוספי מלטונין עשויים להועיל בטיפול בג'טלג או בהפחתת הזמן שנדרש כדי להירדם – אם כי האפקט הוא לרוב מתון. תופעות הלוואי של כדורי שינה ללא מרשם אלו יכולות לכלול הרגשת ישנוניות במהלך היום ומיגרנה.

גאבא

החומצה האמינית גמא אמינו בוטירית היא נוירוטרנסמיטור החיוני לתפקודו התקין של המוח. הגאבא נמצאת בהיפותלמוס וממלאת תפקיד בפעילות האנדוקרינולוגית וביחסי הגומלין בין ההיפופיזה (אחראית בין היתר על ויסות הורמון הגדילה) וההיפותאלמוס (ויסות מחזור השינה ועוד) שבמוח.

הגאבא ידועה כתחליף יעיל וטבעי לכדורי שינה, הרגעה, נוגדי חרדה. הגאבא אינה ממכרת ויש לקחתה לפני השינה.

צמחי מרפא – כדורי שינה טבעיים

ולריאן

רבות נכתב על יעילותם הקלינית של צמחי מרפא המשמשים ככדורי שינה טבעיים. שורש הוולריאן נחשב לאחד הידועים שבהם ויעילותו הוכחה מחקרית כשווה לכדורי שינה מסוג ואבן המחייבים מרשם. ניתן ליטול תוסף ולריאן בכדורים או בתמיסה. שימוש בוולריאן בדרך כלל אינו גורם לתופעות לוואי ומחקר שנעשה אף הצביע שולריאן גורם פחות תופעות ולוואי מפלצבו.

מליסה רפואית

צמח רב שנתי שריחו מזכיר את ריח הלימון. גדל ליד גדות נחלים ובחורש מוצל. משמש כתבלין ונחשב לצמח רפואי לטיפול בדיכאון והפרעות שינה. צמח מליסה רפואית הוכח מחקרית כיעיל להרגעה במצבי של לחץ נפשי ומוכר בחלק מהמדינות כטיפול רשמי ואפקטיבי הניתן ככדור שינה טבעי. ניתן לשלב את טיפול במליסה רפואית יחד עם ולריאן להשגת תוצאות מיטביות.

היפריקום

קיימים כ-370 סוגים של היפריקום, שהינו צמח רב שנתי עם פרחים צהבהבים. נקרא גם St. John's Wort כיוון שנהגו לקטוף אותו ביום החג של יוחנן הקדוש ולתלות על הדלתות כשהאמונה היא שההיפריקום מגרש רוחות הרעות.לבנדר - כדורי שינה טבעיים

מחקרים רבים בוצעו אודות ההרכב הכימי של ההיפריקום, הנחשב לכדור שינה טבעי, מאחר ושימש למטרות רבות ברפואה המסורתית כגון: ריפוי פצעים בעור, חוסר שינה, דיכאון, הפרעות שינה, אקזמה של העור, כוויות, חוסר ריכוז והיפראקטיביות. ישנו מגוון נרחב של חומרים פעילים גם בגבעול וגם בפירות ופעילותו הפרמקולוגית נחקרה בבני אדם ובמעבדה.

לבנדר – שמן ארומטי

השימוש בשמנים אתרים להרגעה ולטיפול בהפרעות שינה ידוע מזה שנים ארוכות. תמצית שמן ארומטי של צמח הלבנדר היא הידועה ביותר. נתגלה במחקרים שונים שבוצעו בקרב צעירים וקשישים כי הרחת שמן לבנדר יעילה כמו כדורי שינה המחייבות מרשם.

אמצעי זהירות

בעת שימוש בכדורי שינה טבעיים או כדורי שינה ללא מרשם, חשוב לנקוט בפעולות הבאות:

התייעצות עם רופא

נכון. אינך זקוק/ה לאשור רופא כדי לקחת כדורי שינה טבעיים. עם זאת, מומלץ לברר אתו אם אין אינטראקציה של כדורי השינה הטבעיים עם כדורים אחרים אותם את/ה נוטל/ת, מחלות רקע נוספות מהם את/הסובל/ת (למשל נשים בהריון או קשישים עם מצבים רפואיים מסויימים) ומהו המינון האופטימאלי.

חשוב לדעת

כדורי שינה ללא מרשם מסוג כדיפנהידרמין ודוקילאמין אינם מומלצים לסובלים מאסטמה, מחלת ריאות חסימתית, גלאוקומה, דום נשימה בשינה, מחלת כבד וחסימה במערכת העיכול. גם אצל אנשים בגיל גבוה לא מומלץ לנטול כדורי שינה ללא מרשם מסוגים אלו – בשל הגברת הסיכון לדמנציה וכמו כן לגרום לתופעות לוואי רבות כגון: חוסר אוריינטציה, עצירות, פה יבש, הפרעת קצב, הזיות ראייה מטושטשת ועוד.

לא להגזים

כדורי שינה טבעיים/ללא מרשם מהווים פתרון לנדודי שינה זמניים. יש לקחת אחד בכל פעם ולא מומלץ לקחת יותר מ-14 יום ברציפות.

אלכוהול סמים ונהיגה

הימנעו מצריכת משקאות אלכוהוליים בסמוך ללקיחת כדורי שינה טבעיים / ללא מרשם. האלכוהול עלול להעצים את השפעת הכדורים. כנ"ל לגביי לקיחת סמים מסוגים שונים כגון מריחואנה. כמו כן חשוב להימנע מנהיגה וכל פעילות הדורשת ערנות.

שנת לילה טובה

ליכולת ליהנות משנת לילה טובה ומרעננת יש חשיבות רבה מבחינה פיזית ונפשית. אל תהסס/י להתייעץ עם הרופא לקבלת עזרה, לנסות ולשנות את אורח החיים והרגלי השינה שלך ובמידה ויש צורך – לשלב כדורי שינה טבעיים / ללא מרשם באופן מבוקר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אינסומניה © 2017