כדור שינה לטיסה

נוסעים רבים, הטסים באופן תדיר, נוהגים להיכנס למיטה במלון לאחר טיסה ארוכה, ולעתים גם טיסה קצרה יחסית, ולישון שינה ארוכה טובה ומרעננת. הסדרי הביטחון המתישים בשדה התעופה, הילדים הצווחים, הצפיפות בכל מקום, הודעות הכריזה של הדיילים והרעש של המטוס – הם חוויה מתישה לכל אדם.כדור שינה לטיסה

עם זאת, האפשרות לישון מיד לאחר הנחיתה אינה מציאותית עבור כולם. בייחוד אם את/ה איש/ת עסקים עסוקה עם לוח זמנים צפוף ונוקשה ועליך להתחיל בעבודה או פגישות מיד לאחר הנחיתה וכמובן להיות במיטבך.

הדבר ההגיוני ביותר במצב זה הוא לנצל את שעות הטיסה לשינה ומנוחה – בין אם מדובר בטיסה קצרה או טיסה ארוכה.

שינה בטיסה – מהי הדרך הטובה ביותר?

שינה במהלך טיסה יכולה להיות חיונית עבורך. בייחוד אם ברצונך להיות ערני/ת ומתפקד/ת החל מזמן הנחיתה. השאלה היא מה הדרך הטובה ביותר לישון בטיסה?

מתברר שמדובר שהיכולת לישון במהלך טיסה היא אתגר לא פשוט. הסיבה העיקרית לכך היא שלרובנו שינה תוך כדי ישיבה כמעט בלתי אפשרית ותלויה בשאלות נוספות כמו: האם מדובר בטיסה ארוכה או טיסה קצרה? או האם את/ה במחלקת תיירים או עסקים?

עם זאת, ישנן מספר דרכים שיכולות לעזור לך להצליח לישון במהלך הטיסה.

כדור שינה לטיסה ארוכה/קצרה

כדור שינה הוא פתרון היעיל ביותר כדי לישון בטיסה ארוכה או טיסה קצרה.  האפשרויות הן להשתמש בכדורי שינה עם מרשם כמו ואבן ובונדרומין או בכדורי שינה לטיסה ללא מרשם (טבעיים). השיקולים בבחירת כדור שינה לטיסה הם עוצמת ההשפעה של החומר הפעיל וכן תופעות הלוואי – שניהם יכולים להיות שונים בין אדם לאדם.

נסקור כאן 2 כדורי שינה פופולריים לטיסה.

בונדרומין לפני טיסה

בכדור בונדרומין נמצא חומר פעיל בשם ברוטיזולאם המשתייך למשפחת הבנזודיאזפינים, שהנם תרופות המשמשות לשינה והרגעה. נטילת בונדרומין לפני טיסה מחייבת זהירות שכן היא גורמת לישנוניות וטשטוש שמצד אחד זה טוב כיוון שהמטרה היא לישון בטיסה ומאידך עלול לגרום לנפילות בירידה מהמטוס. כמו כן שימוש ארוך טווח עלול לגרום להתמכרות. בונדרומין אינו מתאים לסובלים מהפרעות בעיניים כמו גלאוקומה, אסתמה, כליות, כבד ומערכת השתן.

בנוסף, יש לעדכן את הרופא אם יש לך אחת מהמחלות הבאות: בעיות חמורות במערכת הנשימה כמו אסתמה, בעיות עיניים כמו גלאוקומה, מחלות הפוגעות בפעילות תקינה של הכליות, הכבד ומערכת השתן. בנוסף נשים בהריון או נשים מניקות אינן יכולות להשתמש בכדור.

ואבן לפני טיסהכדור שינה לטיסה ללא מרשם / טבעי

ואבן (אוקסאזפאם) הנה תרופה המחייבת מרשם רופא ומשתייכת, בדומה לבונדרומין, לקבוצת הבנזודיאזפינים. ואבן גורם להרפיית השרירים, הקלה על חרדה ומתח וישנוניות. בשל תכונותיו אלה, לקיחת ואבן לפני טיסה מאפשרת לישון במהלכה.

ואבן לא מיועדת לילדים וניתנת כטיפול קצר טווח שכן נטילה לזמן ארוך עלולה להוביל לתלות וסבילות (עמידות) להשפעת הכדור. תופעות לוואי נוספות כוללת ירידה בערנות והפרעות בקואורדינציה – מה שעלול לגרום לנפילות במטוס או בשדה התעופה ומחייב זהירות. במידה ואת/ה סובלת ממחלות רקע נוספות או הפרעות נפשיות יש ליידע את הרופא.

כדור שינה לטיסה – ללא מרשם

אנשים רבים, שחלקם הגדול אינו סובל מהפרעות שינה במהלך חיי היום יום, אינם מעוניינים להשתמש בכדורי שינה חזקים המחייבים מרשם רופא ומעדיפים כדורי שינה לטיסה ללא מרשם הנקראים גם כדורי שינה טבעיים.

נסקור כאן תוספי מזון פופולריים וכדורי שינה לטיסה ללא מרשם.

ולריאן

ולריאן הנו צמח רב שנתי שמקורו באירופה ומשמש מזה מאות שנים להקלה על נדודי שינה, חרדה, כאבי בטן ועוד. כיום הולריאן משמש חלופה בטוחה ופופולרית לכדורי שינה קונבנציונאליים ומאושר לשימוש על ידי ה-FDA (מנהל המזון והתרופות של ארה"ב) כתוסף מזון בטוח. הבעיה העיקרית בשימוש ב-ולריאן לטיסה היא חוסר האחידות במינון החומר הפעיל בין הכדורים השונים.  לעיתים נמכר הולריאן בשילוב עם צמחי מרפא נוספים כמו מליסה רפואית.

מלטונין

מלטונין, המכונה גם "הורמון החושך", מיוצר בגופנו באופן טבעי. במחקרים עולה שהוא אינו מהווה תחליף לכדור שינה אולם נמצא יעיל לתיקון של השעון הביולוגי ואצל חלק מהאנשים שעובדים במשמרות או סובלים מג'ט לג (יעפת). מהו ג'ט לג? מדובר בחוסר הסתגלות של הגוף לזמני אור וחושך שונים הנובעים מטיסות מאזור אחד בעולם למשנהו. שימוש נכון במלטונין כמה ימים לפני הטיסה עוזר למוח להסתגל לשינוי השעות ולהחליף את השעון הביולוגי לזמן החדש בקלות רבה יותר.

קמומיל

קמומיל, בדומה לולריאן, היא תרופה ממקור צמחי ששימשה במשך מאות שנים לטיפול בהפרעות שינה ובעיות בריאות שונות ומגוונות. ניתן להיעזר בקמומיל לשינה במהלך טיסה וליטול אותו בצורה של תמצית, משחה או תה. האפקטיביות של הקמומיל לשינה לא נחקרה באופן נרחב בבני אדם, אולם הוכחה כמסייעת להשריית שינה אצל בעלי חיים.

מה עוד תוכל/י לעשות כדי לישון בטיסה?

שליטה בתנאי הטיסה

לכאורה אין לך שליטה על הטמפרטורה והרעש שיש במטוס. עם זאת, ביכולתך לשפר וליצור סביבת שינה טובה יותר. מה למשל? ניתן להרכיב אזניות להפחתת או חסימת הרעש או לשמוע , ללבוש בגדים מתאימים (חמים או קרים-בהתאם למה שנוח לך), להקשיב למוזיקה במקום או לתכנית רדיו ולהימנע מלהביט במסך הטלוויזיה (האורות המרצדים עלולים להשפיע על איכות השינה).

השענו קדימהעזרי שינה לטיסה ארוכה או קצרה

קשה מאוד לישון בזמן ישיבה זקופה, בייחוד אם את/ה גבוה/ה ועלייך להימתח כדי למצוא את המיקום האידאלי. מסיבה זו עליך להפיק את המיטב מהחלל המצומצם שסביבך במהלך הטיסה.

מרבית הנוסעים סבורים שהדרך האידאלית היא להטות את המושב אחורה ולנסות לשכב. לנו יש הצעה אחרת, שרלוונטית בייחוד למי שיושב/ת במושב האמצעי (ולא מוצא/ת מקום לידיים). הפתרון הוא להישען קדימה, על שולחן המגש. היתרון הוא שזה משאיר אותך בחלל שלך וגם מאפשר לך להושיט את הידיים קדימה בתנוחה נוחה יותר לשינה.

הביאו עזרי שינה משלכם

לא כל חברת תעופה מספקת שמיכות וכריות הדרושים לנוסעים כדי להגיע למצב שינה. לכן אנו ממליצים לנוסעים להביא את שלהם.

יתר על כן, גם אם חברת התעופה מספקת את עזרי השינה הנחוצים, אינך יודע/ת איפה הם היו בעבר. ייתכן שהשמיכות היו בעבר על הרצפה או התלכלכו והדיילות פשוט הרימו אותן, קיפלו ולכאורה הן זה עתה יצאו מכביסה.

מומלץ גם להביא אטמי אוזניים, מסכות עיניים ותומכים לצוואר שיכולים להיות מועילים מאוד. מאוד לא מומלץ לישון עם ראש נוטה בחדות לכיוון אחד ולהתעורר לפגישה עסקית חשובה עם צוואר תפוס וכואב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אינסומניה © 2017