מעבדת שינה

החלטת להגיע לבדיקה במעבדת שינה. ההחלטה התקבלה לאחר זמן רב שבו את/ה מרגיש/ה שהשינה שלך לא טובה. יכול להיות שקשה לך להירדם, שאת/ה מתעורר/ת פעמים רבות במהלך הלילה, נוחר/ת, ו/או מרגיש/ה עייפות וחוסר אנרגיה במהלך היום.

לפני בדיקה במעבדת שינה
בדיקה במעבדת שינה

הצעד הראשון לפני בדיקה במעבדת שינה הוא להגיע אל רופא/ת המשפחה ולספר על ההפרעה בשינה.

מה למשל? קשה לך להירדם בלילה (אינסומניה), את/ה סובל/ת מנחירות עם או בלי הפסקות נשימה, את/ה מתעורר/ת שוב ושוב במהלך הלילה, קימה מוקדמת בבוקר, שנתך אינה מרעננת ולאחריה את/ה מרגיש/ה עייפות וחוסר אנרגיה.

הפנייה למעבדת שינה

לאחר שהסברת לרופא על הסימפטומים מהם את/ה סובל/ת, יש להניח שהוא ישאל אותך מספר שאלות ואולי אפילו יבצע כמה בדיקות.

במידה ויתרשם שלא ניתן לבצע אבחנה מדויקת, בהסתמך על דבריך וההיסטוריה הרפואית, או שלא ניתן לטפל בהפרעה במסגרת קופת החולים, הרופא ייתן לך הפנייה (טופס 17) לבדיקה שינה (פוליסונוגרפיה) במעבדת שינה.

מה ניתן לגלות במעבדת שינה?

במעבדת שינה (או מכון שינה) יבדקו את דפוסי השינה שלך במהלך הלילה. כלומר, מה מבנה השינה שלך, התנוחות שבהן את/ה ישן/ה, כמה פעמים את/ה מתעורר/ת במהלך הלילה והאם יש אצלך הפסקות נשימה (דום נשימה) – עליהן תוכל/י לקרוא בהרחבה: דום נשימה בשינה.

לצורך הבדיקה בדיקה ייעשה שימוש בעזרי מדידה שונים, המאפשרים לרופא לאבחן ביתר דיוק הפרעות שינה שונות ומגוונות, שלא ניתן לזהות בביקור רגיל במשרד הרופא.

הבדיקה ניתן לזהות ולאבחן הפרעות תנועה בשינה (כמו התכווצויות שרירים או תסמונת הרגליים חסרות המנוחה הנקראת גם תסמונת הרגל הקופצת/עצבנית), דום נשימה בשינה (Sleep Apnea), נרקולפסיה (הפרעה נוירולוגית כרונית), הליכה בשינה (סהרוריות), הפרעת ההתנהגות בעת שנת REM ועוד.

כיצד נעשית הבדיקה במעבדת שינה?

ראשית חשוב לדעת שבדיקה במכון שינה אינה פולשנית/חודרנית. המשמעות היא שלא מעורבים פה מחטים, צינורות או כל אמצעי לא נעים אחר שמוחדר לגוף בזמן הבדיקה.

לאחר מילוי שאלון והסבר קצר, יחברו אותך למערכת ממוחשבת עם חיישנים שישמשו לניטור מדדים פיזיולוגים רלוונטיים (פוליסומנוגרף) כגון: תנועות עיניים, גלי מוח (EEG), מתח שרירים, רישום הפעילות החשמלית של הלב, חריקות שיניים, רמת החמצן בדם, תנועות עיניים, תנועתיות הרגליים, תנועת הסרעפת ובית החזה ועוד.מעבדת שינה

לרוב הבדיקה תתבצע בליווי וידאו ואודיו לצורך הקלטת נחירות ו/או דיבור בשינה (אם יש). בסיומה יועברו התוצאות לפענוח והערכת רופא המעבדה שמומחה להפרעות שינה.

מה עוד חשוב לדעת?

כיוון שהבדיקה מתבצעת בזמן השינה, תידרש/י להגיע למעבדת השינה בשעות הערב, לרוב בשעה 20:00-21:00 בערב, עם בגדים וציוד אישי המתאימים לשהייה בלילה. תקבל/י חדר פרטי ונוח שיאפשר לך להירגע ולהירדם בנוחות לצורך הבדיקה.

לפני השינה, הטכנאי/ת או האח/ות יחברו אותך לאלקטרודות (חיישנים) שימוקמו ברגליים, ידיים חזה וראש. אחות המכון תפקח עלייך במהלך הלילה ותוכלו להיעזר בה במידה ותצטרכו לגשת לשירותים או כל דבר אחר.

סיום הבדיקה וההשכמה יהיו בסביבות השעה 06:00 בבוקר.

האם אצליח להירדם?

זו שאלה טובה ונכונה. העובדה שאינכם ישנים בתנאים רגילים (בבית) ומחוברים לחוטים והאלקטרודות עלולים להקשות עליכם להירדם. אך אל דאגה. אין צורך בשינה של לילה שלם על מנת לאסוף מידע על דפוס השינה שלך שיאפשר להגיע לאבחון מדויק. לעיתים רחוקות נדרשת בדיקה חוזרת.

מתי מתקבלות התוצאות?

המידע והנתונים שהתקבלו במהלך הבדיקה במעבדת השינה נאספים על ידי הטכנאי/אחות, ולאחר מכן נבדקים על ידי רופא המומחה לשינה. זה עשוי לקחת מספר שבועות, ולאחר מכן תזומן לשיחה עם הרופא שמטרתה לדון בתוצאות הבדיקה ובמידת הצורך להתאים טיפול להפרעה.

4 Comments

Add a Comment
 1. 30 שנה אני לעתים רחוקות ישן ונרדם במשך לילה שלפ. אני בד"כ מתעורר פתאום עם קוצר נשימה
  סובל מאוד לא מסוגל להרדם הרבה שנים . אני לא יודע מה לעשות נסיתי הכל כולל תרופות

  1. שלום וברכה,
   האם אדוני עבר אבחון מסודר במעבדת שינה?

 2. בתי בת ה-14 סובלת מאינסומניה, בפעם הקודמת שהיינו במכון שינה לא הצליחה בשום אופן להרדם, נשאלת השאלה האם במכון שינה ניתן להיעזר בכדור שינה.

  1. נבדקים רבים מדווחים שלא הצליחו להירדם או שישנו מעט במהלך הבדיקה לאור התנאים הלא רגילים.
   עם זאת, בהחלט ישנם מקרים בהם הנבדק לוקח כדור שינה לפני הבדיקה במכון. יש להתייעץ מראש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אינסומניה © 2017