לוריוון

עד כמה מומלץ ובטוח לקחת כדור לוריוון לנדודי שינה?

בעוד שבעבר נהגו לעיתים קרובות לרשום לוריוון לטיפול בנדודי שינה. הרי שכיום, מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אינו תומך בכך. מה הסיבה? האם אלו תופעות הלוואי? האם יש סכנות בשימוש לטווח ארוך?

מהו לוריוון?

לוריווןלוריוון (lorivan) הוא השם המסחרי של תרופה המשווקת בארץ ומכילה לוראזפאם – חומר פעיל המשתייך לקבוצת הבנזודיאזפינים. הבנזודיאזפינים משמשים להקלה והרגעה של מצבי חרדה ולחץ נפשי וכמו כן מסייע להשריית שינה והרפיית השרירים.

שימוש בלוריוון ככדור שינה

מאות אלפי אנשים בישראל סובלים נדודי שינה כרוניים (ממושכים). הם מתהפכים במיטתם מודאגים לגביי ההשלכות של שינה לא איכותית על חייהם ובריאותם. אמנם ישנן תרופות מרשם רבות המיועדות לשיפור השינה אולם כמעט לכולן תופעות לוואי.

תופעות לוואי

תופעות לוואי שכיחות

נטייה לישון (ישנוניות) במהלך היום מוכרת כתופעת הלוואי השכיחה ביותר של לוריוון ומחייבת זהירות בנהיגה או במטלות המחייבות עירנות. תופעת לוואי זו פוחתת בהמשך הטיפול. תופעות לווי נוספות כוללות: חולשה וחוסר אנרגיה, חוסר יציבות, חוסר מנוחה ואי שקט, סחרחורת, קשיי זיכרון, כאבי ראש, בלבול וחוסר ריכוז, דיכוי נשימה, בחילות והקאות, אימפוטנציה ואובדן חשק מיני (ליבידו)

תופעות לוואי חמורות

תופעות לוואי חמורות של לוריוון, אשר מחייבות הגעה לרופא כוללות: דיכאון עם מחשבות אובדניות, התקפי פאניקה קשים או התקפי עויינות/תוקפנות, הזיות, תגובה אלרגית (פריחה, גרד או נפיחות), עליות או ירידות בלחץ הדם ורעידות קשות.

לתשומת ליבכם

ישנן תרופות שעלולות להגביר את השפעת הלוריוון, בעיקר תרופות עם השפעה על מערכת העצבים, למשל נוגדי חרדה, אנטי היסטמינים, תרופות אנטי פסיכוטיות ותרופות למחלת הפרקינסון.

יש להימנע משתיית אלכוהול. השימוש אסור לאימהות בזמן הנקה. לגביי שימוש בהריון אין מספיק מידע ולכן רצוי להימנע. על חולים עם מחות כבד, ריאה, כליות או מיאסטניה גראביס להודיע לרופא שישקול את מתן התרופה בהתאם למצבם.

זמן השפעה

הלוריוון נחשב לבנזודיאזיפן עם עוצמה גבוהה (high-potency).השפעתו מתחילה תוך 20 – 30 דקות, ומגיעה לשיא בדם לאחר שעתיים (לאחר 12 שעות מגיע בדם לחצי). זמן ההשפעה של הלוריוון היא בסביבות 4-8 שעות, ויש לו השפעות טיפוליות הנמשכות עד 72 שעות.

מינון מומלץ

לשימוש כ כדור שינה המינון המקובל הוא 1 מ"ג לפני השינה. במצבי חרדה נהוג מינון גבוה יותר של עד 6 מ"ג מיליגרם ביום, הנלקח ב 1-4 מנות. אצל קשישים הסובלים מנדודי שינה לרוב יופחת המינון ל 0.5 מ"ג. המינון הטיפולי שונה בין אנשים שונים בהתאם למצב הרפואי, מטרת הטיפול ותופעות הלוואי אם ישנן. לתשומת לבכם אין לתת כדור לוריוון לילדים מתחת לגיל 13.

לוריוון ככדור שינה

לפניכם תשובה לשאלה של אדם הסובל מנדודי שינה כרוניים ומתלבט לגביי השימוש בכדור לוריוון לשינה.

כדור שינה לוריוון

מקרה בוחן

"מאז שאני זוכר היו לי בעיות שינה וקשיים גדולים להירדם. כשלוש או ארבע פעמים בשבוע הצלחתי לישון רק 3-4 שעות בלילה. למעשה עד לפני כחצי שנה, הייתי מרוצה אם הייתי מצליח לישון 6 שעות, לילה אחד בשבוע.

לפני שניסיתי טיפול בלוריוון ככדור שינה בדקתי וניסיתי דברים אחרים כמו תה, חלב חם ופעילות מרגיעה לפני השינה כמו מוזיקה קלאסית. לא עזר בכלל. לפני חצי שנה החלטתי לפנות לרופאת המשפחה שרשמה לי כדור לוריוון. אני לוקח כל לילה לפני השינה ואפשר לומר שזה פועל בדרך כלל.

שוחחתי עם הרופאה על החשש מתופעות הלוואי של לוריוון ובעיקר האפשרות שאתמכר. היא הרגיעה אותי ואמרה שאין סיבה לדאוג אם אני לוקח רק כדור אחד בלילה. כששאלתי כמה זמן אצטרך לקחת.. היא אמרה שיש סיכוי סביר שלמשך כל החיים.

זה מדאיג אותי. האם כדאי ומומלץ לקחת כדור לוריוון למשך כל כך הרבה זמן?"

תשובה

הלוריוון שייך לקבוצת הבנזודיאזפינים. ובמילים אחרות דומה בהשפעותיו לתרופות אחרות נוגדות חרדה כמו קסנקס וואליום. ההנחיה הרשמית מציינת שהשימוש בלוריוון "מיועד לטווח קצר בלבד – שבועיים עד חודש", מחשש להתפתחות סבילות (ירידה של ההשפעה), התמכרות ותופעות לוואי קשות.

מוזכר שהתרופה נועדה לטיפול בחרדה ובמתח. אין אזכור לטיפול באינסומניה. עוד מצוין שהסיכון לפיתוח תלות גבוה והשימוש מחייב פיקוח רפואי הדוק.

עמדת ה-FDA לגביי השימוש בלוריוון לשינה

בנייר העמדה הרשמי של מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) קיימת אזהרה לפיה שימוש בקבוצת הבנזודיאזפינים (כגון לוריוון) לטיפול בנדודי שינה, עלול להוביל לתופעות לוואי שליליות וחמורות. ביניהן חוסר יציבות, סחרחורת, דיכאון, קשיי ריכוז והפרעות בזיכרון.

מחקר שבוצע ב-2014 ופורסם ב – British Medical Journal, מצא שב-9 מתוך 10 מחקרים נמצאה עלייה בסיכון לפיתוח דמנציה בקרב משתמשים בבנזודיאזפינים בטווח הארוך (דמנציה או שיטיון היא מחלה בה יש פגיעה ביכולות החשיבה והתפקודים הרגשיים וההתנהגותיים).

לתשומת לבכם, לא כל החוקרים משוכנעים שקיימת בעיה בשימוש ארוך טווח בבנזודיאזפינים.

הפסקת שימוש בכדור לוריוון (גמילה)

חשוב לדעת שאיך להפסיק את השימוש באופן פתאומי, על דעת עצמכם, וללא ייעוץ וליווי רפואי. על אחת כמה וכמה אם נטלתם לוריוון במשך זמן ארוך. תסמיני הגמילה עלולים להיות ולא נעימים וחלקם קשים ומסוכנים.

תסמיני גמילה אופייניים

עצבנות, רגישות לאור, מגע וצליל, התקפי פאניקה, חרדה, חוסר שקט, נדודי שינה קשים (יותר מבעבר), הפרעות זיכרון ובלבול, דיכאון, כאבי ראש, חוסר אנרגיה ועייפות במהלך היום, העת יתר, התכווצויות ועוויתות שרירים, הפרעות הקשורות למערכת העיכול (למשל שילשולים) וקשיי ריכוז.

איך מונעים או מפחיתים את חומרת התסמינים?

על מנת להפסיק שימוש בלוריוון שנלקח זמן ממושך יש צורך הפחתה הדרגתית של המינון במשך מספר שבועות או חודשים. תלוי במשך הזמן שנלקחה התרופה והתגובות הגופניות של המטופל. לעיתים ישנה הרופא את הלוריוון לתרופה אחרת ממשפחת הבנזודיאזפינים, עם זמן השפעה גדול יותר – דבר שיהפוך את הגמילה לקלה יותר.

10 Comments

Add a Comment
 1. גם אני נוטל לוריוון באופן קבוע כמעט שלוש שנים בגלל נדודי שינה תמיד צרכתי אותם כפעמיים בשבוע אבל בחודשיים שלושה האחרונים אני נוטל אותם כמעט על בסיס יומיומי ותמיד חשבתי שאלו כדורי שינה בלבד עד שגיליתי במקרה שהם לחרדה ודיכאון .
  יש לציין שאינני סובל מחרדה או דיכאון ואני לא קרוב לזה אפילו ולכן נפסקתי בבת אחת להשתמש בהם ולכן אני סובל מתסמיני הגמילה שצויינו כאן.
  בבקשה עיזרו לי באיזה כדורי שינה או אמצעי שינה אחרים אתם ממליצים להשתמש,כאלו שין להם תופעות לוואי או מועטות מאוד
  תודה

  1. לוריוון שייך לקבוצת תרופות הנקראות בנזודיאזפינים, שמשמשות בין היתר להרפיית שרירים והשראת שינה.
   בהחלט לא מומלץ ואפילו מסוכן להפסיק בבת אחת וללא ייעוץ ופיקוח רפואי.
   כדאי מאוד לחזור לרופא המטפל ולברר מה כדאי לעשות.

 2. שלום.
  אני בשליש הראשון להריון ונוטלת לוריבן בלילה עקב קושי בהירדמות, חרדות ודיכאון. המינון לפני ההריון היה 2 מג ובמהלך ההריון הורדתי לחצי מג בלילה אך לאחרונה שוב חזרתי ל2 מג בממוצע ללילה. התייעצתי עם רופאים ואף אחד לא נתן תשובה חד משמעית. יש לציין שעם ההריון הדיכאון חרדות והקושי בהירדמות החמיר הרבה יותר והדילמה מאוד קשה. אשמח לקבל תגובה לגבי המצב.
  תודה

  1. שלום לורי,
   לצערי אינני יכול לתת תשובה טובה לשאלתך.
   הריון הוא מצב רפואי מורכב ולחץ נפשי עלול להשפיע על מצב העובר כמו גם תרופות מסוימות.
   אין ברירה אלא להמשיך ולחפש את הרופא המתאים שידע לתת תשובה מדויקת.
   מאחל לך שיפור בהמשך ההיריון ולידה קלה.

 3. שלום וברכה אני סובלת שנים מדיכאון וחרדה נטלתי במשך שנים ציפרלקס ואז הפסקתי על דעת עצמי מה שגרם כמובן לנזק הפסיאטרית שלי החליפה ללוסטרל בשילוב שני לוריוון ביום מאז נטילת הלוסטרול כחדשיים לא מרגישה הטבה וסובלת ממעי רגיז בחילות לעומת זאת הלוריוון עוזר איני יודעת מה גורם לכך השילוב בן התרופות? אוליי הלוריוון? או הלוסטרול מיואשת כל הזמן מרגישה רע

  1. יעל ברכה אור,
   תופעות לוואי הקשורות למערכת העיכול די נפוצות בעת השימוש בלוסטרל. עם זאת מדובר בתרופה עם מעט תופעות לוואי ביחס לנוגדי דיכאון אחרים. לגביי ההרגשה, לרוב לאחר חודשיים כבר ניתן לדעת אם התרופה יעילה או לא. לעיתים יידרש זמן נוסף להגיע למלוא ההשפעה.
   בכל מקרה, אין סיבה להתייאש. כדאי לחזור לפסיכיאטרית, לדווח לה על הרגשתך ולהתייעץ אתה מה הצעד הבא – האם לשנות מינון? להחליף לתרופה אחרת?
   רפואה שלמה.

   1. מזה חודש וחצי אני נוטל לוסטרל ורמת החרדה עניין קיימת. לדעתך צריך להמתין עוד זמן מה.

    1. לפי הספרות הרפואית, תחילת ההשפעה יכולה להתבטא לאחר שבוע,
     עם זאת, אצל רוב החולים פרק הזמן המינימאלי להשגת שיפור נע בין שבועיים לארבעה שבועות.
     כדאי לחזור לרופא המטפל ולשאול האם כדאי להמתין או שיש צעדים נוספים שהוא ממליץ לעשות?

 4. דנה ברכה ואור,
  אין ביכולתי לתת לך עצה רפואית, בוודאי לא כשנבדקת על ידי רופא שמכיר את ההיסטוריה הרפואית שלך, מחלות רקע וכו'.
  עם זאת, העובדה שיש אנשים הסובלים מתופעות לוואי לאחר נטילת לוריוון אין משמעה שגם אצלך יהיו את אותן תופעות או בכלל. כל אדם מגיב אחרת.
  במידה ואת בכל זאת חוששת אפילו לנסות, למרות המלצת הרופא, את תמיד יכולה לפנות שוב לרופא ולבקש הסברים או להגיע לרופא אחר ולשמוע מה יש לו להציע.
  רפואה שלמה.

 5. קבלתי לפני כמה ימים התקף חרדה ועד עכשיו יש לי קושי בנשימה שזה נמשך שבוע ואין לי תאבון ואני לא יוצאת מהמיטה אין לי חשק לכלום חשבתי שזה בעיה בריאות אבל הייתי אצל הרופא ואמרו לי שהכל תקין כמו שאמרו לי בבית החולים אז היא נתנה לי מרשם של כדורים שקוראים להם לוריוון וזה פעם ראשונה שאני ישתה אותם ואנמ קראתי עליים ועל התופעות שלהם ואני מפחדת לשתות אני רוצה עצה עם כדי לקחת סיכוו או לא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אינסומניה © 2017