קלונקס לשינה

קלונקס הוא אחד השמות המסחריים של החומר הפעיל קלונאזפאם. הקלונאזפאם משתייך לקבוצת הבנזודיאזפינים שלהם השפעה מרגיעה ומשרה שינה. הקלונקס משמש כטיפול בנדודי שינה (אינסומניה) ללא התוויה, התקפי פאניקה, חרדה, והפרעות תנועה (אקטיזיה).

לכדורים ממשפחת הקלונאזפאם יש השפעה נוגדת פרכוסים ולכן קלונקס אפקטיבי למניעת התקפים של אפילפסיה ועוויתות שרירים. הקלונקס נלקח באמצעות בליעה (כדור) קלונקס לשינהותחילת השפעתו היא כ-30 דקות עד שעה לאחר הבליעה. משך ההשפעה הוא בין 6 ל-12 שעות.

טיפול בקלונקס לנדודי שינה

יש מספר סוגי תרופות אשר נרשמות עבור אנשים עם הפרעות שינה, אך לא פותחו במקור עבור הפרעות אלו. משפחת הבנזודיאזפינים נמנית עם הנפוצים שבהם מאחר וקבוצה זו מעודדת שינה.

הקלונקס, שכאמור נמנה על משפחה זו, לא אושר על ידי ה-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי) למטרת טיפול באינסומניה (נדודי שינה), ולכן רופאים רושמים את הטיפול בקלונקס מחוץ להתוויות שנקבעו להם.

הבנזודיאזפינים נרשמים באופן רשמי להפרעות חרדה, כאשר הקלונקס נרשם כחלק מהטיפול להתקפים שקשורים לאפילפסיה. באופן פרדוקסלי, הסיבה לשימוש בקלונקס לנדודי שינה היא דווקא תופעת הלוואי שלו – הרגשת נמנום.

תופעות לוואי

טווח קצר

תופעות לוואי של קלונקס עלולות לכלול: פגיעה בקואורדינציה, הרגשת נמנום, סחרחורות, הפרעות בדיבור, רוגז, עצירות או שלשול, הרגשת בחילה, דיכאון, מיגרנה, קושי במתן שתן, צמרמורת, כאבי בטן, נטייה לשכוח דברים, הפרעות שינה, נשירות שיער ועוד. אצל מרבית המטופלים יפחתו תופעות הלוואי הללו לאחר ימים ספורים.

טווח ארוך

תופעות לוואי בשימוש ארוך טווח עלולות להיות עמידות לקלונקס, תלות, וסימפטומים הקשורים להפסקת הקלונקס בבת אחת (גמילה). התלות מתרחשת אצל כשליש מהמטופלים שנוטלים קלונקס ליותר מחודש. אצל אנשים שסובלים מדיכאון, נטילת קלונקס עלולה להגביר את סכנת ההתאבדות. שימוש במהלך הריון עלול לפגוע בעובר.

החומר הפעיל נקשר לקולטנים של GABAA ומגביר את האפקט של הנוירוטרנסמיטר GABA.

קלונקס בהריון

ככלל מומלץ שלא לקחת קלונקס בהריון. עם זאת, שימוש בקלונקס במהלך הריון נעשה רק במידה והתועלת עולה על הסיכון לעובר. תינוק שנולד לאם שלקחה קלונקס בהריון עלול להיות בסיכון לפתח תסמיני גמילה. היו דיווחים על קשיי נשימה והאכלה והיפותרמיה אצל ילדים שנולדו לאימהות שלקחו בנזודיאזפינים (קלונקס) במהלך ההיריון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אינסומניה © 2017